Výročná správa

Niektorí ľudia tvrdia, že osud človeka je v rukách božích. Ďalší vravia, že človek je sám strojcom svojho osudu, čo vyvoláva zdesenie na tvárach tých, ktorí majú problém zmontovať nábytok z IKEI. Teórie Siegmunda Freuda tvrdia, že správanie človeka je zakódované v jeho podvedomí. Ba dokonca aj moderná neurobiológia sa nás pokúša presvedčiť o tom, že mozog človeka sa riadi skúmateľnými algoritmami, a človek tak nemôže byť sám sebe pánom, na základe čoho Sociálna poisťovňa žiada o sprísnenie podmienok pre udeľovanie voľných živností.

V dnešnom svete plnom neistoty sa vytvára mnoho pracovných príležitostí pre ľudí, ktorí sú schopní predpovedať kam smerujú naše kroky a predvídať, čo nám budúcnosť prinesie. Ak ste sa s nimi ešte nestretli tak to znamená, že nemáte správne naladený set-top box, pretože stanice, na ktorých vystupujú, sú voľne šíriteľné. O ich schopnostiach sa v každom prípade vedú mnohé polemiky a je potrebné uznať, že ich dôveryhodnosti by možno pomohlo, ak by sa s nimi dalo skontaktovať aj inak, ako cez audiotextové čísla. Na druhej strane, mayský kalendár určil koniec sveta na december roku 2012 nesprávne, bez toho aby na tom jeho tvorcovia zarobili čo i len cent. Skúste to však vysvetliť ľuďom, ktorí vtedy v októbri zmenili káblovku len preto, že im iný operátor ponúkol HBO na tri mesiace zadarmo.

 

Náboženstvá však tvrdia, že všetky obavy sú zbytočné, lebo čas, ktorý strávime tu na zemi, je len smietkou prachu v porovnaní s večnosťou, ktorá nás očakáva v nebesiach, či presnejšie v raji, pretože pod prvým pojmom si dnes mnoho ľudí predstaví skôr let s nízkonákladovou spoločnosťou. Vo svetle tejto náuky sa však vynára viacero otázok. Ak skutočne existuje večný život, nespôsobí to kolaps dôchodkového systému? A je výhodné vstúpiť do druhého piliera aj pre tých, ktorí už teraz vedia, že strávia niekoľko rokov v očistci? Jeden španielský komik splnil poslednú vôľu svojho otca a pred pohrebom mu vložil do truhly balíček cigariet značky Winston a zapaľovač. Ak na druhom svete nie sú žiadne trafiky, môžeme už teraz vyhlásiť, že večnosť mu s dvadsiatimi cigaretami bude ubiehať veľmi pomaly. A to ešte nevieme, či bude v nebi zakázané fajčiť na všetkých verejných priestranstvách, alebo len tam, kde sa podávajú teplé obedy.

 

Čoraz viac ľudí sa uzatvára do seba a izoluje sa od okolitého sveta. Dobrovoľne uväznení medzi stenami svojich bytov na predmestí veľkomiest sa poddávajú depresii a skepse. „Mám strach rozprávať sa s neznámymi ľuďmi. Utiekol som zo supermarketu bez zaplatenia len preto, aby som predavačke nemusel odpovedať na otázku, či budem potrebovať igelitku,“ povedal v dokumente japonskej televízie rozvedený tridsiatnik Tanačo Šitu. Počet uzavretých manželstiev klesá a pôrodnosť v krajinách OECD prekonáva historické minimá. V Holandsku očakávajú, že do piatich rokov sa priemerný počet detí na jednu ženu dostane do záporných čísel. Najnovšie výskumy dokonca tvrdia, že mladí ľudia strácajú záujem nielen o založenie rodiny, ale aj o samotný pohlavný styk a čoraz viac sa uchyľujú k uspokojovaniu svojich túžob vo virtuálnej realite. O následkoch tejto tendencie môžeme len špekulovať. Jedno je však isté už teraz. Výzvou pre medicínu sa stanú doteraz nepoznané pohlavné choroby. V južnom Srbsku bol minulý týždeň zdokumentovaný prípad muža, ktorý sa pri nechránenom internetovom sexe nakazil trójskym koňom.

 

Dôvod na radosť nám nedáva ani diskusia okolo globálneho otepľovania. Ľadovce v Antarktíde sa neprestávajú topiť a hladina morí každým dňom stúpa. O moju rodinu strach nemám, tí bývajú na deviatom poschodí. No rozmýšľam, či by som niekoho nemal poslať po bicykel do kočikárne... Nedávno som počúval rozhlasovú diskusiu, v ktorej padol návrh, či by sa stúpanie teploty ovzdušia nedalo zastaviť jedným obrovským paralenom. Druhý diskutujúci na to len poznamenal, že musíme počkať, kým teplota nevystúpi aspoň na 37,5.

 

Perspektíva, ktorá sa pred nami zračí je mizivá a nasledujúce dni môžu byť veľmi krušné. Predpoveď je taká desivá, že ak by sme neboli uprostred dovolenkovej sezóny, zrejme by som sa tento článok ani len nepokúšal uverejniť. Pretože čím menej ľudí bude vedieť o tom, do akej mizérie sa rútime, tým menšie budú kolóny na diaľničných výpadovkách.