Severský pohľad na vec

Posledný príspevok našej „španielskej“ autorky ma inšpiroval k napísaniu mojich skúseností na spomínanú tému. Poskytovanie rôznych pohľadov na vec z rôznych kútov Európy je vlastne dôvod, prečo sme tu, takže som sa do toho bez väčšieho váhania pustil.

Skúsenosti so začudovanými výrazmi ľudí pri spomenutí slova Slovensko mám viac než dosť. Asi žiadnu z nich som ale nenadobudol počas pobytu vo Švédsku, respektíve počas pohybu v rámci škandinávskych krajín. Medzi najpodivnejšie by som zaradil zážitky, keď sa osoba pýtajúca sa odkiaľ som pri treťom opakovaní názvu našej krajiny začala tváriť spôsobom, „Aha, jasné, že to poznám len som nerozumel.“, keď pri tom človek vidí výraz v tvári hovoriaci o tom, že dotyčný ani netuší, o čom je reč.

 

Po príchode do Švédska som však mohol pozorovať viacero vecí. Prvou z nich je, že chýry o dôraze kladenom na vzdelanie v tejto časti sveta sú pravdivé. Napriek tomu, že niekto cítil potrebu ľudom študujúcim programovanie vysvetľovať základné matematické operácie, napríklad v geografii majú všetci ľudia, ktorých som doteraz stretol, dostatočný prehľad minimálne na to, aby dokázali zaradiť európske krajiny.

 

Okrem toho, že ľudia už o Slovensku počuli a pravdepodobne si ho vedia s istou presnosťou predstaviť na mape sveta, sa ukázal aj ďalší fakt. Počas snáď všetkých väčších športových podujatí sa hovorí o propagácii krajiny prostredníctvom výsledkov zapojených športovcov. To pre väčšinu ľudí znie len ako ďalšie klišé. Všetci máme pocit, že to nikto týmto spôsobom nevníma, že športovci prezentujú len sami seba. A pokiaľ sa človek nevyberie na dlhšiu dobu za hranice krajiny pravdepodobne to tak aj ostane.

 

Možno to nie je všetkým jasné a tak to pre istotu poviem. Najpopulárnejším športom vo Švédsku je hokej. Presne tak, ako na Slovensku. To v praxi znamená, že v momente, keď som prvému Švédovi prezradil odkiaľ pochádzam sa rozbehla rozsiahla debata na túto tému. Dokázal vymenovať viacero slovenských hokejových hviezd, vedel aj o tom, že najlepšie časy má u nás hokej, aspoň na teraz, za sebou a podobne. Pýtal sa ma na to, ako vnímame hráčov, či hokej ako taký u nás doma a naopak rozprával o tom, ako to je tu.

 

Nebyť teda našej, aspoň niekedy, veľmi úspešnej hokejovej reprezentácie, mnoho ľudí by o našej zemi vedelo podstatne menej. To by som teda ja, osobne, považoval za správnu cestu pokiaľ ide o propagáciu malej stredoeurópskej krajiny s názvom Slovensko.

 

Musím tiež spomenúť zaujímavosť, ktorá nám môže dodať pokoj na dušiach. Podobným problémom ako je časté zamieňanie Slovenska so Slovinskom sa nedarí vyhnúť ani ďalším menším národom. Už viackrát som sa stretol aj s humorne poňatými pokusmi vysvetliť cudzincom rozdiel medzi Švédskom a Švajčiarskom, ktorý očividne tiež nechápu všetci obyvatelia tejto planéty a to majú tieto krajiny spoločné akurát prvé dve písmena ich názvov a ich medzinárodná dôležitosť, alebo ekonomická sila je, povedzme si pravdu, neporovnateľná so Slovenskom. Pred niekoľkými rokmi spomínané krajiny dokonca spoločne rozbehli kampaň zameranú na Čínu, pomocou ktorej sa snažili dať jasne najavo, že sa nejedná o jeden štát.

Napriek všetkým snahám je pre početnú skupinu ignorantov Švédsko stále len tou krajinou, odkiaľ pochádza IKEA, Abba a mäsové gule. Švajčiarsko je zase to miesto, kde vyrábajú deravý syr a drahé hodinky. Halušky sa nanešťastie podobnej medzinárodnej popularite netešia no podľa mňa je očividné, že netreba všetko zvaliť na to, že sme malou a „nepodstatnou“ krajinou, ale radšej na nezáujem ľudí, ktorí nedisponujú všeobecnými vedomosťami.