Odberajte novinky z Jorsino

Ilustrácie: Freepik.com

© Copyright 2015 - 2017 Jorsino.com.

Nové nádeje na londýnskej stanici metra

Blog Jorsino sa tradične vydáva na hľadanie inšpirácie do sveta ideí. Tentoraz by som rád publikoval príspevok, ktorý je založený na skúsenosti zo sveta hmotného. Prednedávnom som navštívil prvý ročník Central European Conference v Londýne organizovanú Czech&Slovak Society na London School of Economics (LSE). Stretol som tam množstvo českých a slovenských študentov, medzi nimi aj mojich bývalých spolužiakov a známych, momentálne študujúcich tak priamo v Londýne ako aj vo zvyšku Anglicka, ale aj bývalých absolventov teraz už pracujúcich v tejto krajine. Medzi hosťami sa objavili známe mená z prostredia ekonomiky, politiky, vzdelávania, ale aj úspešných podnikateľov, ktorí sa presadili v IT sektore na medzinárodnej scéne. Všetci sa prišli podeliť o svoje skúsenosti a diskutovať o budúcnosti regiónu.

Foto: www.lsesu.com

Udalosť sa konala v nedeľu 5. marca a ako poznamenal jeden z rečníkov, manažér CTY (Centra pre talentovanú mládež) Martin Herman, takéto množstvo študentov, ktorí by boli ochotní obetovať svoju nedeľu počúvaním prednášok a diskutovaním o korupcii, vzdelávaní či ekonomike svedčí o nezvyčajnom záujme študentov v zahraničí o dianie doma. Sála LSE Old Theatre bola zaplnená viac ako dvoma stovkami študentov a absolventov z univerzít v Londýne ako UCL, LSE a ďalších, ktoré vo svetových rebríčkoch obsadzujú vždy popredné miesta.

 

Hlavnými osobnosťami boli však prizvaní rečníci medzi ktorými figuroval makroekonóm a bývalý poradca prezidenta Václava Havla, Tomáš Sedláček, spoluzakladateľ hnutia Progresívne Slovensko, Michal Dubéci, líder organizácie Zastavme Korupciu, Pavel Sibyla, či Anna Symington-Maar, vedúca programu pre vzdelávanie, Teach for Slovakia. Na záver vystúpila bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová, ktorá prišla povzbudiť mladú generáciu a inšpirovať ju k angažovanosti. Sama ponuku zapojiť sa odmietla, vzhľadom na svoju už dostatočnú realizáciu v tejto oblasti, ale ponúkla možnosť konzultácie komukoľvek, kto by o to mal záujem.

 

Spektrum tém, o ktoré sa postaral organizačný tím na čele s Martinou Beďatšovou, študentkou LSE, pokrylo hlavné oblasti spôsobujúce obyvateľom strednej Európy a krajín V4 vrásky na čele. Teda od podnikateľského sektora, vývoja ekonomiky, rozvoja start up priemyslu, vzdelávania až po náročné témy korupcie a politického extrémizmu. Hlavný program prednášok a diskusií sa odohrával v prednáškovej sále, ale tie dôležité výmeny kontaktov a vizitiek už počas “coffee breaks”.

 

Medzi tie najzaujímavejšie body konferencie by som zaradil myšlienku od Tomáša Sedláčka o fenoméne

Povýchodňovania Západu

čo je nový trend nielen v Európe. Zatiaľ čo po ‘89 to boli západné krajiny, ktoré určovali trend, do módy sa teraz dostáva náklonnosť voči východným anti demokratickým, extrémne konzervatívnym lídrom typu V. Orbán a V. Putin v západných liberálnych demokraciách. A tak sa stalo, že postkomunistické krajiny po svojom vstupe do EÚ v 2004 namiesto nových ideí demokracie šíria nacionalizmus, populizmus a skepticizmus. Na tému korupcie sa vyjadril dlhoročný bojovník proti tomuto fenoménu v Českej republike, senátor Václav Láska, ktorý po otázke jedného Američana, prečo nezavedú pre nahlasovateľov korupcie finančné odmeny ako je tomu v USA, citoval vyjadrenie jedného známeho českého politika: “

Přece ty udavače ješte nebudeme podporovat!

” Pozitívnou správou možno môže byť len konštatovanie, že áno za určitých okolností by sa Slovensko naozaj mohlo stať novým európskym Sillicon Valley.

 

Konferenciu svojím videopozdravom na diaľku otvoril sám prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska, ktorý iniciatívu organizátorov vrelo podporil. Ako poznamenal Tomáš Sedláček, aj on by si želal mať takého prezidenta a a azda ideálnym riešením by bolo mať štát, v ktorom by čelné funkcie zastávali súčasný český premiér a terajší slovenský prezident.

 

Foto: Juraj Paľa

Idea, ktorú zdieľali všetci účastníci veľkolepého projektu je záujem a ochota pomôcť svojej krajine. Iniciatívu podporili aj neziskové organizácie LEAF a Teach for Slovakia s cieľom motivovať a dať príležitosť na jednej strane mladým ľuďom vycestovať, získať v zahraničí skúsenosti a na druhej strane vrátiť sa po skončení štúdia domov. Tak tomu bolo aj v známom príklade, keď stážistka na ministerstve zahraničných vecí Zuzana Hlávková, ktorá po štúdiu na jednej z najprestížnejších univerzít vo Veľkej Británii, St. Andrews práve vďaka organizácii LEAF získala veľmi reálnu a osobnú skúsenosť pri stretnutí s ministrom zahraničných vecí Miroslavom Lajčákom. Jeho odkaz tejto mladej absolventke si môže privlastniť ktokoľvek z prítomných: “

Mladícke ideály sú pekné, ale srdce musí ísť ruka v ruke s rozumom...

” Odpoveďou na odkaz bol list na podporu stážistky podpísaný už vyše 2800 študentmi v zahraničí.

 

Moje osobné posolstvo z účasti na tejto konferencie, ktorá ma stála hlavne bolesti v krku po dvoch nociach v autobuse z Londýna do Paríža a späť, bolo napriek tomu pozitívne a potvrdilo moju mienku, že v krajine odkiaľ pochádzam stačí málo na to, aby sa veci začali meniť k lepšiemu. Avšak to málo je zrejme najviac. Pozitívom je, že posledné slovo generácie, ktorá opustila svoju krajinu zrejme ešte nebolo povedané. Táto konferencia, ale aj množstvo iniciatív na univerzitách, školách, v spolkoch študentov aj absolventov v zahraničí prezentuje aktívny prístup v záujme o krajinu svojho pôvodu. Táto vízia však musí ešte prejsť reálnou skúškou v praxi, ktorá bude v tomto prípade rozhodujúcou.