Odberajte novinky z Jorsino

Ilustrácie: Freepik.com

© Copyright 2015 - 2017 Jorsino.com.

Mätový čaj s penou

V Maroku má mať správne podávaný mätový čaj poriadnu penu navrchu, keďže sa leje z výšky niekoľkých desiatok centimetrov. Niektorí ho pijú extrémne silný či sladký. Akási náhrada za chladenú desiatku či domácu pálenku, ktorá je príslušníkom najmladšieho svetového monoteistického náboženstva oficiálne zakázaná. Hoci, paradoxne, slovo كحول (al-khól) pochádza z arabčiny. Označuje čierne farbivo antimón, ktoré sa používalo ako liečivo a rozprašovalo sa na tvár čím vytváralo dymový opar. Tento termín sa tak naviazal na jemný a čistý výťažok, esenciu, ktorú môžeme získať destiláciou. Koniec koncov, alkohol nie je jediná tekutá látka Európanov, ktorá za svoje pomenovanie vďačí Arabom. Okrem iného totiž z ich slovnej zásoby do našich končín zavítal v rôznych fonetických podobách aj výraz - قهوة (kahua).

Foto: Juraj Paľa

Počas februárového cyklu chladu a mrazov v Európe som sa vypravil na slnečné pobrežie severnej Afriky, do Maroka. Napriek tomu, že v mesiaci január tu zavítali výnimočné snehové zrážky, ktoré pokryli aj Saharu a staroveké kamenné mestá v púšti, tak v čase môjho pobytu už teploty začínali presahovať 20 stupňov a šplhali sa stále vyššie. Noci pritom však ostávali chladné, pričom pokles teploty ešte umocňoval silný vietor.

 

Vybral som sa do mesta Marakeš, ktoré je jedným z najznámejších a najturistickejších miest Maroka ležiace na juhu krajiny pred pohorím Atlas, ktoré oddeľuje stepnú krajinu od púšte. Je to mesto s vyše 1 miliónom obyvateľov deliace sa na Medinu, Staré mesto, obkolesenú hradbami a zapísanú vo svojej celistvosti v zozname Unesco, a Nové mesto. Centru Starého mesta dominuje námestie جامع الفن (Džemá el-Fna) vybrujúce v ruchu cvičiteľov opíc, zaklínačov hadov, bubnov, predavačov kuskusu a grilovaných kozích hláv obsluhujúcich davy turistov a domácich od skorého rána do neskorého večera.

 

Spleťou uličiek sa tiahnu stánky a butiky predavačov všetkého druhu, remeselníkov a podvodníkov ponúkajúcich berberské náhrdelníky, pikantné orientálne korenia, kožené papuče a ligotavé čajníky. Turista sa nevyhne neustálemu núkaniu na každom kroku od veľmi odhodlaných predavačov, ktorí sa nezastavia ani keď už ste niekoľko metrov za obchodom. Ceny sa určujú od hlavy kupujúceho a Európania musia očakávať prirážku aj po odhodlanom zjednávaní. Ako povedal predavač ozdobných tanierov: “Poďte, je to zadarmo … až po pokladňu.”

 

Breh prístavného mesta Essaouira, vzdialeného 3 hodiny cesty autobusom na západ od Marakešu, obmýva Atlantický oceán a táto pevnosť v minulosti okupovaná Portugalčanmi sa v 60-tych rokoch sa stala centrom hippies komunity a domovom spevákov ako Jimi Hendrix. Dnes je už len centrom malej židovskej komunity, rybárov v prístave, maliarov a rezbárov. Je to obľúbená destinácia surferov na miestnych vlnách oceánu, ktorý obmýva pieskovú pláž bičovanú silným vetrom.

Foto: Juraj Paľa

 

Arabský svet je islamom presiaknutý, no jeho formy a podoby sú rôzne. Zatiaľčo spev imáma z mešity sa tu ozýva od skorého rána, ešte za tmy, až do večera, tak morálka je uvoľnenejšia a mladé ženy sa obliekajú slobodne. Napriek oficiálnemu postaveniu náboženstva, nájde sa množstvo nepraktizujúcich. Miestny kaligraf tvrdí: “Všetky náboženstvá majú za základ priniesť poriadok medzi ľudí a princíp monoteistických náboženstiev je ľudskosť ako princíp.” Obmedzenie vykresľovania Boha a všetkého živého v maľbe islamom usmernilo zrod veľkolepej architektúry, umeleckého písma a všetkých ostatných druhov umenia, vrátane hudby a tanca.

 

Najväčšou stopou po minulosti spojenej s kolonializmom je všadeprítomná francúzština, ktorá slúži aj ako administratívny jazyk. Epocha zanechala stopy v mentalite, kultúre a fungovaní inštitúcií ako škôl a úradov orientovaných na západ s francúzskymi denníkmi prítomnými vo výkladoch novinových stánkov na popredných miestach.

 

Svet mimo našich noriem je divokejší a spontánnejší, pravidlá cestnej premávky sú limitované na dobrú voľu, ako šoférov, tak aj chodcov a kvalita produktov ostáva vždy na správnom ohodnotení zákazníka. Napriek tomu, služby fungujú, turistická polícia je poblízku a situácia je pokojná. Cesty križujú konské povozy a vrecia s múkou sa prepravujú na osloch, no mopedy ostávajú tým najobľúbenejším prostriedkom na križovanie úzkych uličiek.

 

Maroko sa nachádza na križovatke západe a východu, severu a juhu. Pre pochopenie a ako úvod do sveta na druhej strane Stredozemného mora je to vhodné miesto.