Objavenie kráľovského veľkomesta

Copenhagen, København, Köpenhamn, Copenhague, Kodaň... Pokiaľ viem, nepoznám miesto s viacerými názvami. Ako je asi každému jasné, všetky pomenúvajú jediné. Hlavné mesto Dánska, ktorému je tento príspevok venovaný. Existuje na to ale lepší dôvod, ako to, že má veľa mien a síce, pred niekoľkými dňami som sa tam vybral a preskúmal ho tak, ako bolo v mojich silách.

 

Na základe predpovede počasie som si zopár dní dopredu vybral termín svojho výletu a postupne som sa naň patrične pripravil. Starostlivo som si naštudoval odchody vlakov, polohu hlavnej stanice a zorientoval sa v mape. Po vytvorení prehľadu o dostupných pamiatkach a atrakciách zo zoznamu „Top 10 free/cheap things to do“ na stránke venovanej návštevníkom Kodane, som sa mohol pustiť aj do najdôležitejších častí príprav. To, samozrejme, znamená vybrať si vhodný turistický outfit či zabezpečiť patričné občerstvenie.

 

Práve tým som začal deň samotnej cesty. Verím, že to bolo prvýkrát, čo som kedy o šiestej ráno piekol kura. Keď bolo kura pripravené a outfit nahodený nastal čas zbaliť všetko vrátane môjho najnovšie obľúbeného švédskeho keksu s názvom Kex a vyraziť na stanicu, z ktorej o 7:24 vyrážal môj vlak.

 

Po tradičnom krátkom boji s automatom na lístky spôsobenom práve nespočetným množstvom názvov dánskeho hlavného mesta som si z anglickej ponuky vybral lístok do „Københavnu“ a presunul som sa do vlaku. V ňom už sedelo viacero spolucestujúcich v typickej formácii, každý sám, väčšinou na mieste bližšie k uličke, aby odradil každého, kto by si chcel prisadnúť a s pohľadom urputne sústredeným do mobilu. Len o niekoľko minút sme vyrazili za svojim cieľom a za upokojujúceho zvuku rehotajúcich sa tínedžeriek sme sa čoskoro chystali opustiť švédsku pôdu. Ešte predtým, ako sa tak stalo sme ale museli vysadiť tínedžerky a pokračovať v pokojnej jazde, v ktorú sme všetci od začiatku dúfali.

 

Okrem mojich ďalších turistických plánov som bol v ten deň odhodlaný zachytiť východ slnka nad Öresundským prielivom, čo bolo jedným z dôvodov skorého štartu. Svoj výhľad som podľa plánu zdokumentoval a keďže vás nechcem o nič ukrátiť, fotku nájdete hneď pod textom.

Öresund

 

Po tomto nezabudnuteľnom zážitku som sa celkom úprimne pobavil na dánskom prízvuku znejúcom z vlaku, ktorý po vynorení sa z mora komunikoval už výhradne v dánčine. Napokon už s dánskym sprievodom ma náš internacionálny vlak dopravil na hlavnú stanicu, prakticky priamo do centra Kodane. Prvý dojem z nástupišťa na stanici mi pomerne prekvapivo pripomenul pražskú hlavnú stanicu. Na tej som však zatiaľ bol iba raz a pricestoval som tam metrom, takže ani netuším, ako vyzerá zvonku. Tá v Kodani sa prezentuje mojou veľmi obľúbenou kombináciou pôvodnej historickej budovy a moderného vybavenia. Celkovo je tiež podobná hlavnej stanici na druhej strane prielivu v Malmö, o ktorom sa môžete dočítať viac v mojich starších príspevkoch.

 

Po východe zo stanice nastali pomerne ťažké cestovateľské chvíle. Naskytol sa mi pohľad akurát na zatvorený zábavný park a kopu žeriavov v pozadí. Čoskoro sa našťastie ukázalo, že na prvý dojem sa vždy spoliehať netreba. Ešte stále za pomerne skorého rána som sa poprechádzal prázdnymi ulicami centra, kde sa nachádza napríklad najstaršia nákupná ulička sveta, alebo ikonický obchod LEGO s, povedal by som, gigantickými panákmi z lega vo výklade. Tiež sa v týchto miestach však dá natrafiť na tradične iritujúce špecifiká veľkomiest, medzi ktoré by som určite zaradil obrovské svietiace reklamy reťazcov s rýchlym občerstvením na strechách historických budov.

Kobenhavn

Ako som tak pokračoval v skúmaní tajov mesta, natrafil som na jedno z bývalých sídiel kráľovskej rodiny, Christiansborg. Dnes v týchto miestach zasadá dánsky parlament, no časti budov aj celý areál sú prístupné verejnosti. V tejto časti dňa som sa palácom ešte bližšie nezaoberal a tak sa k nemu aj v tomto príspevku vrátim neskôr.

 

Krátko po tom, čo som sa pohol ďalej, sa mi naskytol dosť zábavný pohľad. Kodaň je svetoznáma počtom ľudí využívajúcich bicykle ako najbežnejší dopravný prostriedok. Vo chvíli keď som stál na konci pomerne dlhého mosta som si však pripadal ako na Tour de France, keď sa spoza horizontu postupne vynáral nikdy nekončiaci vláčik cyklistov. Akurát v tomto prípade mala väčšina z nich v tvári premrznutý výraz, okolo krku šál a rukami značili zmenu smeru jazdy.

Copenhagen

Neskôr som si uvedomil, že moje smerovanie neustále určuje dostupnosť mostov a moja púť sa postupne menila na neustále hľadanie ďalšieho, ktorý by mi umožnil pokračovať v objavovaní. To som už ale bol odhodlaný zúčastniť sa organizovanej prehliadky mesta, ktorej návštevu som predtým ešte iba zvažoval. Tá sa začínala presne o jedenástej na jednom z mne vtedy už známych miest a tak som po objavených mostoch postupne postupoval smerom späť.

Kodaň

V momente, keď prehliadka mesta s austrálskym sprievodcom, ktorého v tomto príspevku budeme volať Jarod, začala, vedel som, že rozhodnutie zúčastniť sa jej, bolo správne. A to aj napriek tomu, že „škandinávsky Ježiš“, ako sa jeden so sprievodcov sám pomenoval, nám oznámil, že bude trvať asi tri hodiny, čo som pred tým netušil. Svieže a humorné poňatie histórie začalo vysvetlením písmen SDG pod sochou biskupa na radničnom dome. SDG pod sochou biskupa s mečom v ruke podľa podaného vysvetlenia znamená „So damn Gangster“. Neskôr sme dostali niekoľko inštrukcií ohľadom zachovania príjemnej atmosféry počas prehliadky. Najdôležitejšie pravidlo znelo vyhýbať sa takzvanému pruhu smrti. Dáni sú vraj veľmi priateľskí. Teda až kým nesadnú na bicykel, v tom prípade ak im stojíte v ceste sa môžete dopočuť veci, ktoré ste nikdy počuť nechceli a často vraj zahŕňajú aj vašu matku. V tejto súvislosti môžem konštatovať, že podobnej situácie som sa stal hneď z rána aj svedkom. Našťastie som hral iba úlohu okoloidúceho.

Köpenhamn

Jarod nám krátko na to načrtol aj celkom neslávnu históriu miestnych hasičov. Za čias, keď malo mesto len dobrovoľný hasičský zbor, veľká časť mesta vyhorela. Po tejto udalosti bolo rozhodnuté, že toto riešenie nebolo úplne ideálne a tak sa zriadili profesionálni hasiči, nakúpilo sa vybavenie a zaviedla sa napríklad aj veža na pozorovanie potenciálneho nebezpečenstva. Jej fungovanie bolo o niekoľko rokov vyskúšané a, ako sa ukázalo, fungovala dokonale. Človek stojaci na nej okamžite spozoroval dym vychádzajúci z pomerne vzdialenej budovy a hasiči sa chystali do akcie. Problém nastal, keď zistili, že nevedia, kto má kľúče od miestnosti pod vežou, v ktorej bolo ich vybavenie. Jarod nám ukázal, že všetky domy, ktoré majú na rohu ulice 45° uhol boli postavené pre uľahčenie prístupu hasičom na mieste domov, ktoré v spomínaných požiaroch vyhoreli. Hádajte aký uhol bol na rohu ulice hneď pod pozorovacou vežou, v ktorej bolo zamknuté hasičské vybavenie.

Carlsberg glyptotek

Okrem ďalších zaujímavých historiek sme sa dopočuli aj príbeh Nielsa Bohra, laureáta Nobelovej ceny za fyziku. Ten vraj dostal za odmenu aj dom v centre mesta blízko pivovaru Carlsberg, z ktorého mu priamo do domu zaviedli rúru, aby si mohol doživotne zadarmo doma čapovať pivo.

 

Prehliadku sme skončili v kráľovských záhradách v susedstve aktuálnej rezidencie dánskej kráľovskej rodiny. Areál paláca, ako aj kráľovské záhrady sú voľne prístupné verejnosti a strážené tradičnou kráľovskou gardou v chlpatých klobúkoch s puškami na pleci. Ako sa ale aj náš sprievodca, Jarod, presvedčil, v blízkosti kráľovských sídiel si treba dávať pozor. Taktiež nám ochotne porozprával o princovej záľube v alkohole a ženách. Jedného dňa si však počas prezentovania princových vlastností skupinke turistov uvedomil, že princ práve prechádza poza jeho chrbát.

kráľovská garda Amalienborg Amalienborg

Z prehliadky mesta som ešte stále nadšený a preto ju všetkým potenciálnym návštevníkom škandinávskeho veľkomesta odporúčam. Prehliadka je zadarmo a preto som pochopiteľne po jej ukončení odchádzal o jednu eurobankovku ľahší.

 

Po ukončení som nenápadne vytiahol z tašky svoj kurací wrap, dokonale zabalený, aby vyzeral tak, že som ho mohol kúpiť v ktoromkoľvek stánku na ulici a vybral som sa späť po svojich stopách, aby som zachytil krásy mesta aj obrazom.

 

Na záver teda pripájam zvyšok nadobudnutej galérie. (Pre jednoduchšie zobrazenie stačí kliknúť na niektorý z obrázkov)

Copenhagen Kodaň Dánsko

Viacero fotiek z už spomínaného Christiansborgu a z jeho veže, ktorá je najvyššou v meste a je tiež voľne prístupná s mensím háčikom. Pred výstupom na vežu je potrebné absolvovať bezpečnostnú prehliadku ako na letisku.

Christiansborg Christiansborg Christiansborg Christiansborg Christiansborg Tårnet Copenghagen view

Kráľovské záhrady s výhľadom na novopostavenú operu a v tesnej blízkosti najlepšej reštaurácie sveta.

Kráľovské záhrady Queen's garden Garden Copenhagen

Úplne na záver som si nechal snáď najznámejšie miesto celej Kodane. Mne osobne vždy na obrázkoch pripomínalo Štokholm až som sa nakoniec počas prehliadky dozvedel, že toto miesto, takzvaný Nyhavn, alebo Nový prístav vybudovali Švédi. Každopádne, podľa mňa pôsobí až rozprávkovým dojmom a rozhodne stojí za návštevu.

Nyhavn New port Copenhagen Nyhavn Kobenhavn Nyhavn Kodaň

Po jedinom dni strávenom v hlavnom meste najstaršieho európskeho kráľovstva môžem rozhodne konštatovať, že sa jedná o mesto, v ktorom sa oplatí stráviť niekoľko dní, ale možno aj rokov života. Okrem spomenutých vecí skrýva aj nespočetné množstvo ďalších lákadiel, ktoré do tohto príspevku jednoducho nevošli, alebo som ich ešte ani ja neobjavil. Myslím však, že v mojom prípade nešlo o poslednú návštevu.