Editoriál: Pretiahnuté noci

Keď som mal pripravený koncept aj myšlienku októbrovej témy mesiaca, zostávalo mi vymyslieť jej názov. V tom, pre ktorý som sa napokon rozhodol, môžno niektorí bystrí čitatelia spozorovali nehanebný dvojzmysel. Ak si myslia, že jeho prítomnosť je náhodná, mýlia sa. Bola mojim zámerom a to z jedného dôvodu. Jedna veľmi milá osoba ma nedávno označila za starého chlípnika. A keďže sa nerada mýli, rozhodol som sa jej dokázať, že má pravdu.

Foto: Juraj Paľa

Dôvody, pre ktoré si ulíhame do postele v istom čase bývajú rôzne. Rovnako rôzne bývajú dôvody, pre ktoré sa v isté dni rozhodneme bdieť dlhšie ako obyčajne. Ak počujeme slovo ponocovanie, škála predstáv, ktoré sa nám pod ním vybavia, býva obyčajne pestrá. Niekomu ako prvé napadnú nekončiace alkoholické orgie, zafajčené nonstopy s výhernými automatmi alebo upotené diskotéky. Iní si spomenie na to, ako keď bol malý a jeho rodičia mu oznámili, že strávia noc mimo domova, s nadšením očakával to, ako bude hrať celú noc počítačové hry. Alebo ako keď bol väčší, a obdobná situácia sa zopakovala, s celkom rovnakým nadšením zorganizoval doma večierok pre priateľov. (Či priateľky.) A potom je aj mnoho pesimistov, ktorí si v prvom rade spomenú na to, ako sa do svitania dopovali energetickými nápojmi, v snahe pripraviť sa na skúšku či dokončiť dlho odkladané vypracovanie domácej úlohy.

 

Kto sa chce o istej žene dozvedieť veci, ktoré by mu o sebe sama nikdy nepovedala, mal by sa oboznámiť s obsahom jej kabelky. Kto sa chce také fakty dozvedieť o istom meste, mal by sa oboznámiť s jeho nočným životom. Súčasná podoba kozmopolitanizmu totiž vznikla práve v prebdených nociach. Dosvedčuje to sám Old Shatterhand v treťom diele filmu Winnetou, keď opisuje premenu mesta Clinton slovami: Noci sú tam teraz rovnako hlučné ako dni.

 

O tom, ktoré z miest Európy sa Clintonu podobajú a ktoré sú mu svojim nočným životom vzdialené, nás v priebehu októbra budú informovať články na blogu Jorsino. Kým príde ten najbližší, dovolím si o prebdených nociach vysloviť iba jeden záver. Buď vy pretiahnete ich, alebo ony pretiahnu vás.